NA VLNÁCH KANTÁBRIE
"Langre je specifické tím, že tam vůbec nic není," říká zakladatelka surftrip.cz Tereza Olivová v rozhovoru pro Surf Trip Talk. A je to tak. A je to boží. Značně znechucená po Maroku se surfandtravel.cz jsem dala druhou šanci českému surfcampu. A vyplatilo se to. Září pro pokročilé s Terkou Olivovou, několikanásobnou mistryní Česka a Slovenska v surfingu, se vlastně nedá ani vůbec porovnávat. Terka naprosto přesně zná tvoji úroveň a její (video)koučink tě hodně posune, i kdybys nechtěl/a a.k.a. "Veru, myslím, že bys měla jít v 7.30 na freesurf." Dál mě Terka nepřestává fascinovat svými životními příběhy jako například práce v rádiu ve Vatikánu nebo účinkování v první sérii Big Brother (víc na Cool Talks).
Každopádně, co je to Langre. Je to vesnička v Kantábrii. To je region na severu Španělska. Já jsem například celou dobu tvrdila, že jedu do Asturie (tak těsně vedle, tam chci příště, do českého surfhousu Salty Lobos a vylézt na Picos de Europa, kdo jede se mnou?!).
Langre se nachází autem 30 minut od Santanderu a 1,5 hodiny od Bilbaa. Do Santanderu lítá z Vídně Ryanair. Do Bilbaa z Prahy Vueling.
V Langre opravdu nic není. Není tam ani obchod, ani pořádná restaurace. Zato je tam výhled z vily na místní Vysočinu, na které se pasou koně, a kterou objímají místní Tatry. Vlevo výhled na útes a oceán u Playa de Langre, kde se surfuje a dojdeš tam za 10 minut (jen to není úplně prdel v neoprenu se surfem v ruce). Vpravo výhled na další surf pláže nedalekých vesniček Somo a Loredo. V surfařské vesničce Somo (jak mi řekl Aleš: A co tam budeš dvě hodiny dělat, když je tam jedna ulice?!) jsme využívali surf školu AWA surf school. V Somo jdi rozhodně na zmrzlinu do Helados de Luna, nakup si oblečení v lokálním surf shopu Fineline, a dej si tortillu v Surf café.
Ve vedlejší vesničce Loredo (která nemá snad ani tu jednu ulici se surf shopy a po pláži k ní dojdeš za 10 minut) jsme využívali surfovou školu, ve které je i hostel - Latas surf school. V PLEA Beach house jsou (prý) nejlepší párty. V obou vesničkách je i skatepark. Surfařské vesničky o něco dál jsou Laredo a Santoňa, kde jsem bohužel nebyla.
Do Somo se dostanete lodí ze Santanderu za pár euro. Santander mě překvapil tím, jak je to krásný čistý milý městečko plný dobrých restaurací, kde se dá koupat i surfovat - na Playa El Sardinero. Z letiště v Santanderu jezdí jenom jeden autobus, č. 4, a ten vás za 3 eura vezme do centra. Bolt ani Uber tam není, ale můžeš zkusit Cabify.
Ze Santanderu jeď do Bilbaa (to už je Baskicko, zklamání, že tam není oceán ve městě, ale zato je tam hodně místních jednohubek pintxos a Guggenheim muzeum) například pohodlným dvoupatrovým autobusem ALSA za 8 euro a 1,5 hodiny (a naopak:). Z Bilbaa pak pokračuj další 1,5 hodiny do San Sebastián, údajně nádhernýho města, kde jsou surf pláže (to taky ověřím až přístě). Taky můžeš jít pobřežní camino ze San Sebastian až do Santiago de Compostela. Kdybych šla v budoucnu camino, šla bych tohle nebo Fishermen's trail v Portugalsku (ano už zase měním téma na Portugalsko).
Takže to je celý rychloreport před mou cestou do Peru (sleduj můj instagram @kdy_jindy, dokud mi neukradnou telefon:), ze které jsem dost nervózní, ale o tom potom. Týden se Surf Tripem (ačkoli většina pravidelných účastníků tam jezdí na 2-3 týdny) se zdál jako měsíc. Program je tak precizně zorganizovaný a dodržovaný na minuty (ok, jednou tě možná někde zapomenou nebo pošlou do cirkusu pro děti - inside joke:), že nemusíš týden vůbec přemýšlet, jen být v dobu kdy ti kdo řekne na místě co ti řekne. Nicméně, i to je náročný. Například jeden den jsme stihli ráno dvě hodiny surfu, odpoledne hodinu surfskatu, večer dvě hodiny surfu, a pak ještě několik hodin party. Takže pozor pozor, tenhle surf trip není pro starý (říkám já, 36 let)!
Září 2023