ULTIMÁTNÍ PRŮVODCE PŘÍPRAVOU NA CESTU
Protože se mě kamarádky ptají zas a znovu. Dvěma z nich se teď dokonce povedlo doletět na Srí Lanku, aniž by věděly, že mají mít víza. Takže si říkám, že je potřeba si to tu ULTIMÁTNĚ zopakovat jednou pro vždy: koupením letenky to jen začíná!
Mrkněte na mou mentální mapu příprav. V 2016 vám dalo mé minulé já (tímto děkuju sama sobě) to do list před delší cestou v článku Projekt Přípravy. V roce 2024 jsem vám udělala dokonce Miro board Travel preps.
Tady je seznam top věcí, co stojí za to vědět:
Letenky a víza
Googlete, jestli potřebujete víza. Víza musíte mít například, i když jen přestupujete v Riadu (a musíte vylézt z letiště, protože jste chtěli ušetřit a máte jinou aerolinku). A v takovým Riadu vás tyhle víza jen za přestup stojí 3000 Kč. Takže to zkontrolujte, ještě než tu letenku koupíte, protože v konečným důsledku, pokud to není hyperakční letenka, neušetříte. Stejně jako když se máte trmácet až do Frankfurtu na letiště. Za autobus, jídlo, a případný taxi nebo ubytování ve Frankfurtu si přičtěte k letence další min 2000 Kč.
Někdy po vás budou chtít vidět zpáteční letenku před vpuštěním do země. Pokud ji nemáte, použijte zázračný projekt Onwardticket, kde vám za 60 sekund a 16 dolarů vystaví letenku, kterou pak zdarma stornují a vy za ni neplatíte: https://onwardticket.com
Očkování
Zjistěte si, který očkování je povinný, který už máte a kdy vám (ne)vypršel tetanus, než jako moje kamarádka šlápnete první den dovolené na hřebík na pláži v Řecku. Doporučuju si na celej život dát alespoň žloutenky. Po vyslechnutí spousty děsivých historek o dengue zvažuju, že investuju i do toho. Sice je to drahý (nicméně např. moje pojišťovna 211 přispívá 2000,- ročně), ale za vyhnutí se těm trvalým následkům zaplatím cokoli. Momentálně tohle píšu ze Srí Lanky, kde dokonce jezdí na ulici vozy s postřikem proti komárům s dengue, protože je tu varování před silným rozšířením. A bohužel znám až moc lidí, co ji na Bali nebo Srí Lance chytli. Taky mám vždy radši i břišní tyfus a vzteklinu (říká ovšem člověk se 4 shoty covidu). A pozor, nemůžete si nechat všechno napíchat hned během týdne, je potřeba to rozložit do měsíce až tří!
Cestovní pojištění
Zpětně nechápu, že jsem v Asii cestovala tehdy takřka 4 měsíce jen s cestovním pojištěním ke kartě. Zaprvé je to obvykle ohraničený délkou 30, 60 nebo 90 dní. Zadruhé chtějí často letenky zpět. Zatřetí je to pojištění shit a v případě nouze se vám může stát jako jedné slečně, že na vás budou muset rodiče uspořádat sbírku, aby vás převezli do Česka, protože u pojištění ke kartě už to přesahuje limit krytí.
Takže po prozkoumání tohoto porovnání od Travel Bible mi z toho vyšlo nejlíp Safety Wing, True Traveller a AXA. A nakonec jsem se rozhodla pro Safety Wing. Proč?
Kryje i surfing a hiking do 4500 m.n.m. Automaticky vám strhává 45 dolarů za 4 týdny (dokud to neukončíte). Tzn. když vám uletí letadlo nebo si pobyt prodloužíte, jste pořád pojištění. Pojištění si můžete zřídit, i když už jste v zahraničí a není omezeno počtem dní. Pokud jste si jistí svou dobou cestování, jde zaškrtnout i na konkrétí datumové rozpětí. Digitální nomád, co si neplatí zdravotní pojištění v ČR jistě ocení, že mu to kryje i 30 dní pobytu v Česku jednou za 3 měsíce pobytu mimo Česko. Rodiče ocení, že si můžou zdarma pojistit až dvě děti do věku deseti let. A má to super UX. Takže prosím vás, jestli vás to taky nadchlo, použijte TENTO MŮJ LINK, až si budete pojištění pořizovat. Bohužel z toho nebudu mít pasivní příjem na důchod, ale když si 5 lidí koupí pojištění, pokryju z toho roční náklady na doménu tohoto blogu :).
Platební karty
Platí zlaté pravidlo: měj s sebou vždy jednu kartu VISA a druhou Mastercard (plus ideálně ještě kreditku), v případě, že by lokální bankomaty jednu neměly rády. VJižní Americe mají rádi hlavně Visu. Na Srí Lance zase nemají rádi Visu. S kartou Revolut se někdy vyhneš poplatkům. Takže jestli tě kámoši doteď nepřesvědčili, že je to skvělá karta na cestování, tak ti říkám, že fakt jo. Různý měny, bezpečí peněz při ztrátě, virtuální karta, rozdělení účtů s kámošema, neplacení za mezinárodní transfery atp. Pokud jsem tě já přesvědčila, pořiď si Revolut hned teď a použij TENTO MŮJ ODKAZ. Dík. Jo a raději měj s sebou ještě záložních 150 dolarů v cashi!
Pas(y)
Jak mě kamarádka upozornila, není na škodu si před odletem udělat druhej pas, kterej vám v případě nouze někdo pošle nebo přiveze. Taky si pas okopíruj a zalaminuj a ideálně všude nos jen kopii.
Aplikace
Jednoznačně offline mapy maps.me. Offline převodník měn (pro lidi co neumí počítat jako já). A k tomu Airalo - koupíte sim esim online ještě před odletem a hned po příletu máte internet. Hodí se pokud máte místo v telefonu jen na jednu simkartu a nechce se vám to měnit. Já s sebou teď začala dokonce vozit i druhý telefon, kdybych první ztratila. Esim Airalo je sice často dražší než lokální simka, ale nepotřebujete k tomu pas a nikdo vás nemůže natáhnout a hlavně je to hned bez fronty, nastavování a papírování. Ano, jak jistě tušíš, taky ti dám slevovej odkaz, ale tentokrát to dá 3 dolary mně a 3 tobě - pro Airalo esim aplikaci použij kód: VERONI2672. Pokud už Airalo máš, TADY mám pro tebe slevu 10 % na další nákup. Pokud Airalo ještě nemáš, využij TENTO ODKAZ na slevu 15 % z prvního nákupu pro nové zákazníky.
A jinak samozřejmě klasika trio aplikací na ubytování: Booking, Airbnb a Hostelworld.
Kdyby chtěl náhodou někdo na cestách zadarmo hlídat někomu dům se psem, kočkou nebo koněm, tady SLEVOVÝ LINK na Trusted House Sitters. Budete z toho mít snížení poplatku za členství o 30 euro.
Dál doporučuju pro ušetření za ubytování dobrovolnické projekty, kdy za 4 hodiny práce denně 5 dní v týdnu dostanete ubytování a někdy i jídlo na workaway.info.
Balení
Co si zabalit poměrně nalehko najdeš v článku Jak se sbalit (nejen) do Peru.
Lékárnička
Nezapomeň na lékárničku! Kromě klasickýho brufenu se mi vždy osvědčilo mít Betadine a prášek na rehydratační roztok (ať už potřebuješ zavodnit, protože máš výškovou nemoc v Peru nebo se naopak potíš u oceánu na Srí Lance). Co všechno s sebou vozím v lékárničce se taky dozvíš v článku Jak se sbalit (nejen) do Peru.
Bezpečí
PS: Aby i tvoje maminka měla radost, nezapomeň se zaregistrovat před odletem na https://drozd.mzv.cz/ V případě nejaké katastrofy by vám snad ministerstvo mělo poslat varovnou SMS a nějak pomoct.
A to je vše, sadu hrnců vám nabídnu až někdy jindy!
Březen 2024