TENERIFE OFFICE
Zhruba před půl rokem (ano, po tříměsíčním lockdownu) jsem veřejně ohlásila, že tenhle blog navždy vypnu. Ale pak mi kamarádka Bára řekla: A není to škoda? Co by se stalo, kdybys ho prostě nechala jen tak ležet? A tak jsem to zkusila. Došlo mi, že mě nejvíc ze všeho stresoval závazek vůči skupině (a hlavně v mé hlavě) něco pravidelně přispívat na facebookovou stránku projektu, která dobře sloužila jen tehdy, když jsem byla na cestě po Asii, jako nejlepší plaforma na rychlé sdílení zážitků z cesty (tehdy jsem ještě nechápala, k čemu je Instagram).
No a pak se stalo, že jsem na podzim strávila neplánovaně tři týdny na Tenerife a konečně si vyzkoušela tu fully remote práci a digitální nomádství, o kterým všude celý roky jen čtu. A když jsem se vrátila, tak hned v týdnu po příjezdu se mě ptali tři lidi na můj itinerář a rady. A tak jsem si říkala - neměla bych to radši napsat na blog? Ale vždyť jsem ho zrušila! Ale vždyť je to tvůj blog a můžeš si s ním dělat, co chceš! Aha! No tak tady to máte.
Naše tenerifská moudra (moje a Zuzky, mé spolucestovatelky, která se mnou vydržela tři týdny bez jediné hádky, a která si mě ještě po příjezdu byla ochotná nastěhovat na čtyři dny domů, protože mi mezitím praskla v kuchyni trubka, a taky mi odpojili elektřinu).
Takže cenná rada číslo jedna: Před odjezdem vypni vodu a zaplať složenky. A co dál?
Je dobrý vědět, že existuje facebooková skupina Slováci a Češi na Tenerife. Tam se můžeš zeptat na radu... Ale prosím, nepokládej tam stupidní dotazy jako většina přispěvatelů.
Pokud si chceš půjčit auto (což je určitě lepší, ale ne nezbytné - na Tenerife jezdí autobus na nejvyšší horu i do pralesa - o tom později), tak si ho objednej minimálně měsíc dopředu. V covidu se totiž většina autopůjčoven svých aut zbavila a teď je jich na ostrově nedostatek. A taky stojí majlant. Připrav se na to, že ještě na jaře tě přišlo auto na dva týdny na 6000,-, teď je to skoro trojnásobek. Doporučené půjčovny: Cicar a Auto Reisen, nebo můžeš zkusit Tenerife po Česku.
Ubytování taky po covidu dost zdražilo, nejlevnější pokoj je 1200,- na noc, hostel 500,-, a pozor: na fotkách vypadá často asi o 40 % líp než ve skutečnosti (třeba si ověř, že tvoje oáza klidu, kde jsi chtěl pracovat na callech, není vedle tříproudové silnice - vzkazuje Zuzka (to ubytování jsem samozřejmě vybírala já). Nebo si stěžuj jako Zuzka a dostaneš free upgrade pokoje (vyzkoušeno několikrát). Nebo můžeš zkusit obytku, nabízí ji i spousta místních Čechů, ale prý jsou vyprodány tři měsíce dopředu.
Pokud chceš jezdit autobusem, hned po vystoupení z letadla si kup v automatu na letišti dobíjecí kartu Titsa, díky které můžeš platit řidiči cash less a budeš mít zvýhodněné jízdné (to jsme neudělaly se slovy: je tam fronta, však si to koupíme v jakékoli trafice, no, tak ne).
Autobusy jezdí podle Googlu tak na 70 %. Někdy jsou plný, tak vás prostě nevezmou. To se nám málem stalo hned na letišti. Musely jsme být hodně asertivní, abychom se tam dostaly po tom, co jsme na bus čekaly hodinu a půl, i když měl jet za deset minut.
Na vrchol Teide jezdí autobus z Peurto de la Cruz v pátek, sobotu a neděli v 9:30. Buď tam už v 9:00. My byly v 9:05 a před náma už bylo asi 30 lidí, ale naštěstí přidali ještě jeden posilový autobus. Zpět z Teide to jede jen v 16:00. Pokud nechceš jít na Teide 6 hodin nahoru a 6 dolů, tak si bookni několik dní dopředu lanovku. Pravděpodobnost, že ten den z povětrnostních důvodů nepojede, je asi 50 %. Nad lanovku na vrchol je třeba mít vybaveno dopředu povolení. Hlídači jsou tam od 9:00 do 17:00.
Zkus tuhle appku na treky. Za nás byl největší zážitek 13km trek z Cruz del Carmen do Punta del Hidalgo, kde se pak za odměnu můžeš vykoupat v piscina natural. Trek je pořád z kopce. Někdy až moc. A pak treky pod Teide jako z Cesty do pravěku (od lanovky po Parador č. 19 a ještě hezčí, ale o to víc turistů, okruh č. 3 na Roques de Garcia).
Jestli tam jedeš nomádit, tak měj rozhodně neomezená data a ideálně router s sebou a tam si kup simku, ale to asi víš. Na většině z našich ubytování byl internet trága. Pokud tam ovšem vůbec byl.
Všechno ochutnej! To je pro nás vždycky největší zábava. O to větší, když se národní jídlo jmenuje "staré oblečení" (ropa vieja - takový výborný cizrnový guláš s masem). Na googlu jsme našly i "smažené dítě" (to jsme si nedaly). No a lidi jako já, co nejedí nic, co žije ve vodě, ti budou jíst každý den brambory. Buď v tortille (není to tortila, ale bramborová omeleta) a nebo papas arrugadas (pečené brambory ve slupce se solí) a k nim jejich skvělý omáčky - mojos (červená a zelená, nebojte, nepálí jako v Mexiku) a k tomu grilovaný sýr a další mojos. Naštěstí tam díky přistěhovalcům z Latinské Ameriky najdete i spoustu podniků s venezuelskou arepou nebo kubánskou rýží s banánem. Jediný, co jsme nepochopily a děsně nás frustrovalo je, že nikdy nevíš, v jakým pořadí a skupinách ti tvoje tapas donesou. Zapít to pak můžeš kanárským kafem s kondenzovaným mlíkem a likérem (barraquito).
Pokud se chceš najíst nejvíc low-cost a lokálně, zajdi do guachinche. Je to něco mezi restaurací a vinárnou, tak napůl u někoho doma. Např. Casa Paca u babičky za pláží Benijo, kde si můžeš dát starý oblečení, brambory a chobotnici.
Jestli se ti líbí stejný věci jako mně, tak nejezdi do Costa Adeje, je to zbytečná turistická zastávka plná nevkusu. A když říkám turistická, tak myslím víc než celej Cancún. Level McDonald na pláži turistická. Většina digitálních nomádů, Čechů a Slováků evidentně žije v Los Christianos. Osobně mě to taky nijak neuchvátilo, asi místní Beverly Hills.
Co mě uchvátilo je: El Médano (malé městečko na jihu, kde hodně fouká, takže ideální na kitesurfing a windsurfing a pozorování sexy můžů při sportu). Puerto de la Cruz - život, pláž blízko, hory blízko, takže ideál. Santa Cruz de Tenerife - takový Brno (nebyli tam žádní turisti, nedaleko autobusem snad jediná pláž se žlutým pískem Playa Teresitas a blízko nejbožejšího Anaga parku se všema božíma trekama). Punta del Hidalgo - malinkatý městečko s moderním majákem, surfing spot, moře, hory, ale trošku dál do civilizace aneb jak by řekla Zuzka: vždyť tady nic není!
K tomu bych ráda přidala svou historku k dobru, že když jsme byly týden v Santa Cruz, donutila jsem Zuzku, že se na dvě noci přestěhujeme do La Laguny, protože je to od tam blíž na treky a podle mých představ to mělo být malebné městečko v horách. No tak opět nic, ze Santa Cruz tam dojedete místní šalinou/tramvají asi za 40 minut. Nijak zvlášť nás to neohromilo. Možná proto, že pršelo. (Ano, na severu víc prší, ale byly to dva dny z 10.) O to míň, že jsme nebydlely v centru, ale přesně mezi Santa Cruz a La Lagunou (samozřejmě opět hned u silnice), takže můj epic fail číslo 2.
Ikonická Masca - po cestě na ni se dost možná poblijete, jezdí tam i autobus (nechápeme, jak se tam vleze). Trek z Mascy na pláž - to si zkontrolujte - byl uzavřený, protože, jak nám říkalo naše Tinder rande, si tam prý vždy někdo něco udělal a pak tam musela lítat drahá helikoptéra. Když už se nějak dostanete dolů po oficiální nebo neoficiální cestě (na které se naši kamarádi ztratili), musíte jít i nahoru, lodě už taky zakázali (info z listopadu 2021).
Taky jsme se od něj dozvěděly, že Tenerife má prý nejlepší klima na světě! Aspoň to je hlavní claim turistického ruchu. A že se Tenerife říká Havaj Evropy. To nevím, ale nám se tam moc líbílo. I když po cestě z letiště jsem pořád zaraženě opakovala: Tohle je Tenerife? Ten nejzelenější a nejkrásnější kanárskej ostrov? Tahle hromada suti?! Kde je zastávka uprostřed dálnice a lidi tam vystupují a mizí v pustoprázdnu?!! Ano, to bylo po cestě z jižního letiště na sever do Santa Cruz. Pak už je to v pořádku. Skvělý je, že celý ostrov objedete za jeden den. Můžete to udělat jako můj kolega Mára, který vždy napřed ostrov objede dokola, a až pak se rozhoduje, kde se mu líbilo nejvíc, a tam setrvá dýl. Nicméně, ve zkratce, jak mi řekla Adélka před odjezdem: sever, zeleno, treky - Anaga a její oblíbená Taganana / východ - nic / západ - hory, směrem ke Costa Adeje velký špatný (kolegové z práce mají jiný názor a říkají pěkný pláže, teplo a surf), jih - myšleno El Médano (nějak jsme se na těch světových stranách nemohly shodnout) - pohoda, vítr, kite.
A to je vše přátelé, 15 + 1 věc, co bych si přála, aby mi někdo řekl, než jsem odjela. Pro vás dnes zcela zdarma!
PS: Mám ještě něco psát, nebo to už fakt vypnout? :) Napiš mi na kdyjindy@gmail.com nebo na Instagram @kdy_jindy, jak ses tu ocitl/a a jestli ti to k něčemu bylo. Díky!
Listopad - prosinec 2021