NOVOROČNÍ FUERTE(IN)VENTURA

Množí se mi tady dotazy ke Kanárům. A taky k tomu, proč už nic nepíšu. Jeden z mých záměrů na 2018 je víc psát. A taky víc číst. Beletrii. Neb z těch motivačních knih jsem obvykle těžce demotivovaná. Natolik, že je ani nedočítám. A taky z toho nekonečnýho srovnávání a přemýšlení, nad tím, zdá má smysl něco psát, když v tom nejsem (dost) dobrá. Rozhodla jsem se tvořit, bez ohledu na výsledek. Prostě proto, že mě to baví. Budu přesto doufat, že vaším záměrem na 2018 je i číst, co píšu.


Zřejmě mnozí z vás využili nákupu levných letenek na jeden z Kanárských ostrovů, za což vás chválím. Ty moje nebyly levný ani zdaleka. Ale zoufalé ženy dělají zoufalé věci (ne, na ten film prosím opravdu nechoďte). Když si kupujete spontánně letenku týden před Silvestrem, tak jste rádi, že vás za ty velký prachy čeká vždy jen jeden přestup. Kamarád sehnal let před Vánoci za čtverku, ovšem se dvěma přestupy u každýho letu. A tak vás vybízím - dobře si zkontrolujte, zda v těch kratších stopoverech nakonec neprožerete víc, než by vás stál pohodlnější let.


Co a odkud lítá?

Ideálně čekněte i letiště ve Vídni, Berlíně či Norimberku. Jinak se často přesedá třeba v Bristolu, Edinburgu či Barceloně. Pozor pozor - od 15. 1. 2018 má Ryanair jako příruční zavazadlo jen kabelku, pokud nemáte priority boarding. Bezvadná společnost Thomsonfly má taky jako příručák jen pětikilový batůžek. Jako, skoro jsem se vlezla, měla jsem jen sedm kilo, ale tady jsem to radši neriskovala a zavazadlo dokoupila.


Kterej ostrov?

Prý je to nej na Tenerife, neb je to nejzelenější a nejhornatější. No já si vybrala povrchově nejmíň sexy a nejvíc vyprahlou Fuerteventuru, kde jediný, co se dá pěstovat, je aloe vera. Zato je asi nejméně turisticky frekventovaná. Možná i živočišně. Je to placka z kamínků s menšími sopečnými pahorky všude okolo. Nejvyšší hora Pico de La Zarza má 800 m.n.m. Na délku má Fuerteventura asi 150 km.


Kolega, který strávil na Kanárech letos měsíc, to shrnul asi takto:

 • Gran Canaria - vnitrozemí a některé pláže, jih je moc komerční, ale ještě se to dá.
 • Fuerteventura - pláže a ta atmosféra, není to zde moc přeplněné, Corralejo fajn, El Cotillo fakt super.
 • Tenerife asi nejlepší pro dovolenou, kdy je člověk na jednom ostrově - je tam všechno, akorát je zde fakt asi největší provoz, ale okolí Teide je fakt skvělý.
 • Na Lanzarote je to prý nuda, tak jsme to nakonec vynechali.

Kolik ta legrácka stojí?

Jídlo

Ceny jsou asi jako v Praze. Všude jsou supermarkety HiperDino, kde seženete, na co si jen vzpomenete. Třeba výbornou papáju nebo kaki. Na zeleninu tam moc nenarazíte. A pozor. Berros není špenát, ale je to řeřicha! Téměř všude se dá platit kartou, jen někde je minimální útrata 6 euro. Jídlo obecně - mořský potvory, který já nedocením, tapas a vaječný omelety. Žádná hitparáda. Ale to víno! Moc levný a moc dobrý.


Auto

Půjčení malýho autíčka na týden (v našem případě Hyundai i10) a okružní jízda po ostrově váš vyjde asi na 200 euro i s benzínem, který je cca o korunu levnější než u nás. My si ho půjčili na týden za 140 euro se vším všudy, neb jsme neměli kreditku a tady ji nevyžadovali (depozit byl 250 euro k tomu), ale věřím, že vám se podaří sehnat za 100 - 120 euro na letišti. Zjištění č. 1 - je to skvělý místo pro lidi s čerstvým řidičákem jako já - nádherný silnice, různý terén, nulový provoz. K nezaplacení. A řídit prý můžete i po dvou pivech. Možná i po třech. Nicméně bacha, když jedete offroad, často cesta nepokračujete tam, kde si myslíte, a tak jsme viděli i pár odtahovaných a obrácených aut. Zjištění č. 2 - i v tak malým autě se dá spát.


Ubytování

Tady vám nepomůžu. Vzhledem k tomu, že asi jedete v páru, zabookujte si romantický pokoj přes booking.com. Pokud náhodou ještě nemáte účet, použijte prosím můj odkaz ku prospěchu nás obou: https://www.booking.com/s/43_8/a17a1d36 (vy získáte 10 % zpět a já prý 15 dolarů). My tam byli dost na punk. Hostely téměř nenajdete a když už, tak údajně i za 500,- na noc ve sdíleným pokoji.


Kolik času potřebuju?

Na velmi rychlý projetí celýho ostrova vám stačí asi 4 dny. Abyste si ale užili i trošku pohodičky, doporučuju týden.


Kam se mám určitě podívat?

Takže upřímně - ten ostrov je zvláštní. Nic moc tu není. Lokální lidi tu moc nejsou. Kde jsou? Nevím. Architektura žádná. Malebná městečka - žádná. Všechno to jsou vesnice, které čekají na dostavění. Na první pohled teda ostrov nudnej, ale nabízí se vám tu desítky nádherných pláží a scenérií (na jihu a východě blízko Costa Calma, jak už sám název napovídá, spíše pláže písečné a ideální na plavání, na západě u Atlantiku zase vhodné na surf s úžasnými útesy a západy slunce). V tomto případě zjistíte, že i cesta může být cíl, protože jezdit těma serpentinama a kochat se výhledy na měsíční krajinu a krajinu Marsu, stojí za to!


Doporučený itinerář:

 • Puerto del Rosario (tam nic není, ale předpokládám, že tam začnete a půjčíte si auto)
 • Corralejo - hodně turistický, dobrý na oběd a na párty, po cestě jsou duny
 • Lajares - pěkná vesnička s příjemnýma kavárničkama, po cestě sopka Calderón Hondo
 • El Cotillo - maják, pláže směrem k majáku na koupání, pláže směrem na západ na surfing, dočetla jsem se, že je to prý malebná rybářská vesnička, tak to teda nevím, ale je to tam fajn.
 • Z El Cotilla jeďte západní offroad trasou podél pobřeží na jih přes pláž Esquinzo a Las Mujeres.
 • Jeďte na vyhlídku Mirador de Morro Velosa.
 • Přes krásný zelený údolí v Betancurii, kterou bych přejmenovala na Betlém, jeďte přes Vega de Rio Palmas na pláž Ajuy, kde jsou jeskyně a černý písek.
 • Krásný západ slunce a surf je na La Pared pláži.
 • Costa Calma je takový místní Beverly Hills. Trošku děsivý, samí pěkní důchodci, restaurace a suvenýry. Krásná pláž je Sotavento beach, kde jsou laguny, když je příliv, a je vhodná na windsurfing a kitesurfing.
 • To stejný co o Costa Calma platí o Morro Jable, ale jeďte tam, je tam maják a pak pokračujte na západ až k dalšímu majáku na nejzápadnějším a nejjižnějším cípu ostrova. Tam je zajímavej úkaz - bouřlivý vlny Atlantiku se tam perou s těma klidnějšíma.
 • Před druhým majákem je zajímavá věc, a to místo s pracovním názvem město duchů - město plný vybydlených opuštěných karavanů, kde původně zamýšleli bydlet hipíci.
 • Pak se vydejte na pláž Cofete - obrovská pláž u které je nejvyšší hora a Villa Winter - vila, která sloužila jako místo pro "offsite meeting nacistů".

A to je asi tak vše. Otázky?


Ne, nečetla jsem ŽÁDNÝHO průvodce.


Leden 2018