MÁJOVÝ ISLAND
Kdy jet
Sezóna začíná v červnu a končí v září. Proč jsme se rozhodly jet na začátku května? Protože jsme #ctyripipkynaislandu.
Výhody
Údajně je tu nejstabilnější počasí a nejmíň srážek (rozuměj prší pořád, ale asi míň nelítostně)
Je tu méně turistů (ke konci pobytu jsme potkaly jen pár zájezdních autobusů a u některých vodopádů bylo třeba 20 - 30 lidí zaráz, nechtěla bych to zažít v sezóně)
Jsou nižší ceny (rozuměj vše pořád 4x dražší než doma)
Nevýhody
Je zima - zhruba nula až šest stupňů (rozuměj pocitově s deštěm a větrem 40 km za hodinu asi tak mínus pět)
Jsou uzavřené některé cesty (aktuálně je můžete zkontrolovat na www.road.is)
Je nemožné se dostat do vnitrozemí a spát v kempech (ubytování jsme bookovaly měsíc před cestou přes booking.com za 700 - 1000 na noc - pokud nemáte účet, použijte můj link a máme slevu)
Co a jak
- Rozhodly jsme se pro roadtrip okolo celého ostrova za deset dní - mapu s body k vidění najdete zde.
- Detailní itinerář a seznam našeho ubytování zase tady.
- Auto jsme rezervovaly měsíc dopředu u Blue Car Rental (věnovala jsem poměrně dost hodin čtení recenzí, vyšlo mi jako nejlepší varianta a byly jsme spokojený - nový auto a všechno šlo jako po másle, je 5 minut chůze/shuttlem od letiště). Vyplatí se všechny druhy připojištění. A pozor na parkování proti větru a otevírání dveří!
Vzhledem k tomu, že se nedá venku vydržet dýl než hodinu, vás aspoň nemrzí, že jste zavření v autě. I v něm zažijete déšť, horizontální déšť, sněhové vánice, oslňující slunce.... Pojedete kolem útesů, moře, horami, kopci a pastvinami. Příroda je dechberoucí. Všechno se zdá větší a rozsáhlejší. Umocněno je to i tím, že nikde neuvidíte billboardy, reklamy, dráty elektrického vedení, lidi a skoro ani domy. Moje domněnka je, že Islanďani můžou postavit dům kdekoli. Rozhodují se podle výhledu. Na silnici jedete pořád rovně, 70 nebo 90 km v hodině. Island je rozlohou větší než ČR a má okolo 300 000 obyvatel. Tzn. je tu víc ovcí a koní než lidí. My jsme skoro žádné ovce neviděly. Myslím si, že odletěly v náporu větru.
Muži
Vzhledem k nízkému počtu obyvatel je tady dost možné, že spíte s vlastní rodinou. Proto Islanďani vítají turistky s otevřenou náručí. Těšily jsme se na Vikingy (pivo i muže). Hledaly jsme každý den sexy Thóra. Co jsme zjistily? Nejhezčí muž byl Čech. A pozor na jazyk - ve všech podnicích nás obsluhoval buď Čech a nebo Slovák.
Pivo a párek
Pivo je výborný. Vyzkoušely jsme všechny. Od Vikinga, přes Gull až po minipivovary. Nutno podotknout, že stojí 800 - 1200 ISK. Tzn. 200 Kč. Alkohol však můžete levně-ji pořídit i ve státním podniku Vinbudin. Rada nad zlato - jakmile uvidíte Vinbudin, neváhejte a okamžitě kupujte. Další můžete potkat třeba za 50 km. A když už ho potkáte, tak je neděle. A to je zavřeno. A nebo právě zavřel. A nebo ještě není otevřený. Otevřený bude jistojistě zhruba od 13:00 do 18:00. Až přijdete nadšení z benzínky jako moje kolegyně s tím, že jste tam sehnali pivo, neradujte se předčasně. Buď je to light beer s nízkým obsahem alkoholu, nebo jste si koupili Maltextrakt neboli něco jako limonádu s extraktem z ječmene.
Docela nás zklamalo, že Islanďani milují rychlé občerstvení. Sice jsme nepotkaly ani jeden Mekáč a jen jedno KFC, zato na každé benzínce nebo v bistru narazíte jen na burgery (250 - 400 Kč) nebo párky (100 - 200 Kč). Dejte si každopádně jeden pylsur se vším (tzn. párek se čtyřmi druhy omáček neznámého původu a dvěma druhy cibulky). Dál můžete zkusit jehněčí vývar (250 - 400 Kč).
Ze sladkostí jsme si oblíbily čokoládu se solí a lékořicí a skořicový šneky velké jako vaše hlava polité karamelem.
Až potkáte obchod Bónus nebo Krónan, kupte si chleba za kilo a k tomu skyr bez laktózy a veganský sýr, který je paradoxně někdy levnější variantou.
Všude se dá platit kartou. To je fakt. Hotovost jsme NIKDE nepotřebovaly. Ani na záchodech s luxusním výhledem do krajiny.
Puffini, velryby a polární záře
Prý si máte vybrat, jestli pojedete mimo sezónu a uvidíte polární záři, nebo pojedete v sezóně a uvidíte papuchálky a velryby. My samozřejmě neviděly ani jedno. Myslím, že je to tím, že většinu papuchálků na Islandu snědli. Ano, můžete si dát v Reykjavíku třeba pečeného popuchálka nebo velrybu se salátem. Úbytek papuchálků je na Islandu za posledních pár let v řádu milionů. Ne nadarmo se asi jmenuje PAPUchálek, že.
Jako bonus za dočtení článku až sem vám tu sdílím náš Island roadtrip playlist.
Co nevynechat
Gullfoss, Godafoss, Dettifoss, Svartifoss, Jökulsárlon, Hverir, Víti, Hverfjall, Myvatn a Blue Lagoon...
Pro menší pipky a větší punkáče a další informace vás odkazuji na blog Fijalka.
Květen 2018