KURZ BALENÍ

na víkend (vpravo), na tři měsíce (vlevo)
na víkend (vpravo), na tři měsíce (vlevo)


Jak se někdo, kdo se obvykle balí na víkend do krosny 65 + 10 litrů, sbalí do 40 litrové krosny na tři měsíce? To by mě taky zajímalo!

Zásadní je v první řadě výběr vhodného zavazadla.

Prošla jsem si spoustu internetových diskuzí a oblíbený web s tipy pro cestování na lehko www.pod7kilo.cz a došla k závěru, že chci 40 l batoh vážící do 1 kg a s cenou do 2000.

Toto jsou batohy, které plus minus splňují obvyklé rozměry příručního zavazadla a moje kritéria:

Gemma 40 KTX Marathon - 40 l, rozměry 63 x 24 x 22 cm, váha 880 g, cena cca 1700,-

Osprey Tempest 40 (Talon 44/42 litrů pro muže) - 40 l, rozměry 65 x 26 x 25 cm, váha 950 g, cena cca 2600,- v akci až 3000,- (nekoupila bych, kdybych neznala někoho, kdo má 40 % slevu v obchodě - díky Vašku!)

Seznam dalších doporučovaných batohů na různých fórech: Burton Traverse Pack 35, Osprey Farpoint 40, Osprey Kestrel 38, Doldy Avenger 40, Berghaus Roam 35, Nixon Landlock Backpack II 33, Deuter Futura 32, Deuter Guide 45, Lowe Alpine Lightflite Carry-On 45 a další...

Proč jsem si vybrala Osprey a ne Gemmu? Upřímně, protože jsem si někam dala poznámku, že ta Gemma váží 1350 gramů :D  A taky proto, že Osprey má i spodní plnění.

A teď problém č. 2 - Co si do toho batohu dát

V tomto případě nejde nakonec ani tak o to, co si sbalit, jako spíš o to, co všechno si nesbalit. Dnes jsem strávila asi 4 hodiny tím, že jsem pobíhala po bytě, všechno strkala na kuchyňskou váhu a nemilosrdně odebírala přebytečné kousky. Výsledek prvního pokusu - batoh přesně 7 kilo (sakra, jsem fakt dobrá) a taška přes rameno s elektronikou 3,5 kila. Zkusím s tím půlkilem ještě do zítra nějak zabojovat (většinou všude povolují kombinace 7 + 3 kila nebo 8 + 2 atd.).

Seznam "must have", ze kterého jsem originálně vycházela, najdete zde: https://cestujlevne.com/co-si-zabalit-na-dovolenou/

A proč vůbec chci jen ten příručák? Ptalo se mě hodně lidí. Takže:

1. eliminuju možnost ztráty při přestupech

2. eliminuju možnost poničení zavazadla (utržené ucho atp.)

3. zvládnu tak chodit celý den s batohem po městě

4. je to pro mě výzva a vyzkoušení si minimalismu v praxi

5. u některých asijských aerolinek stojí zavazadlo navíc skoro jako celá letenka

Jediná nevýhoda je, že si nemůžete vzít velký opalovák a repelent (a že musím vážit každý tričko na kuchyňské váze:) Limit max. 10 x 100 ml tekutin vyřeším tím, že si místo šampónu, sprchového gelu, kondicionéru a tělového mléka vezmu jen velký tuhý domácí mýdlošampón (bez palmového oleje).

Největší výzva pro mě byla lékárnička. Po tom, co jsem nechala v lékárně přes litr, jsem špekulovala nad tím, jak to tam všechno vměstnat. Jednoduše - léky vybalíme z krabiček, dáme do plastového uzavíratelného sáčku a dávkování si napíšeme na jeden kus papíru (a ten jsem si vyfotila a ještě zálohovala v cloudu - nenechám přece nic náhodě).

Nenechání ničeho náhodě se týká i letenek, pasů a dalších dokumentů. Jelikož mám lehkou formu OCD, mám všechno jak papírově, tak v mobilu nebo tabletu a taky na google drive.

Důležité je tu zmínit mýtus, že v příručním zavazadle nemůžete mít nůžky nebo nůž. Můžete, ale ostří by mělo být ideálně do 4 - 6 cm. Prý často prochází i toto: https://victorinoxcz.cz/swisscard/ Já neberu nic a spolíhám na to, že mi někdo případně pomůže.

Kdo je tedy už natěšený na celý můj (ne úplně minimalistický) seznam (Luci), tak tady je.

Problém č. 3 - Jak to tam všechno narvat

Nejlepší tip je dostat se na úplné minimum pro přežití a pak zvolit "překládací metodu". Všechno je shrnuto namátkou třeba v tomto videu.

Za mě - funguje to!Únor 2016