ERICEIRA WORKATION

V Ericeiře jsem byla poprvé před pěti lety. Něco mě tam letos volalo zpět, a tak jsem se tam na týden v létě vrátila. Dvakrát. A to i když obvykle tvrdím, že není čas jezdit na jedno místo opakovaně. Čím jsem starší, něco se u mě mění. Slow travelling se u mě stává pomalejší a pomalejší a snažím se vymanit z vlastního FOMO. Poslední rok zjišťuju, že na jednom místě potřebuju být minimálně tři týdny, abych měla pocit, že jsem v něm tak trošku žila, a poznala místní komunitu.

U tohoto příspěvku bojuju s tím, zda ho vlastně chci sdílet. Jestli jen nepřispěju k tomu, že se moje milovaná Ericeira, kterou bych přirovnala k Bali Evropy svým boho hippie surf vibem, stane z roztomilé rybářské vesničky, která vypadá modrobíle jako Santorini (kde jsem nebyla právě proto, že mi bylo řečeno, že je to už jen turistická atrakce na Instagram), umělým místem bez lokálních lidí, plná digitálních nomádů, life coachů a lektorek jógy... Cítím se tam ale tak dobře a jako doma, že bych tento pocit chtěla dopřát vám všem, kteří taky cítí volání oceánu.

Ericeira je tak trochu magická. Na prstech jedné ruky ani nespočítám, kolikrát jsem slyšela nebo četla historky typu: Přijel jsem na dva týdny a zůstal jsem dva roky. Nebo: Manželé sem přijeli na dovolenou, koupili tu dům a rozhodli se už zůstat. Život u oceánu, v Portugalsku, v surfařské komunitě, a v komunitě digitálních nomádů, má prostě svoje kouzlo. O to víc, když je tohle magický místo jen 30 minut autem z Lisabonu.

Takže co je na tomhle místě kromě pastelu de nata, vinho verde (a ryb, který nejím, proto ta závorka) tak fascinujícího?

Údajně jsou tu ty nejlepší vlny v Evropě, a to jak pro začátečníky, tak pokročilé.
Konkurence surfařských škol je tu dokonce tak vysoká, že když si koupíte balíček 5ti lekcí, dostanete se až na 32 euro za dvouhodinovou lekci.

S kým surfovat?

Osobně můžu doporučit 3 Surfers a The Ocean Surf School (pokud budete mít štěstí na instruktora, pak i Progress Surf School, kterou založila Joanna Andrade, první portugalská žena, která sjela big waves v Nazaré), neosobně od kamaráda, co tu žije, Ericeira Surf School. Obecně si dejte pozor na to, kolik lidí vychází na jednoho učitele, mělo by to být ideálně max 5.

Pláží vhodných k surfu je tu několik vedle sebe v dochozí vzdálenosti. Já surfovala tohle léto za svých 12 lekcí skoro na všech: vyhlášená Ribeira D'Ilhas, která je z centra 30 minut chůze, Matadouro - 15 minut, hned ve městě je Praia Norte a do Sul, nádherná Foz do Lizandro, která je z centra 30 minut chůze, Sao Juliao, která je hodinu chůze z centra přes super hike kolem pobřeží, případně 20 minut autem vzdálená úžasná obří písečná pláž Sao Lourenco. A je jich mnohem mnohem víc!
Kam jít na party?

Party k surfu patří. Magický totiž taky je, že oceán vás tak pročistí, že z vás totálně smyje jakoukoli kocovinu. Ozkoušeno opakovaně.

Každý den můžete jít do centrálního Adega, kde se stojí v davu před barem, a občas se vyhýbáte tenkou uličkou projíždějícím autům. Středa patří vzdálenějšímu baru Barzinho, kde bývá jam session. Páteční západ slunce se povinně sleduje z Boardriders u koncertu živé hudby. A sobotní noc patří DJs ve 58 Surf Shop. Pozor pozor, party tady nezačíná jako v Berlíně o půlnoci, ale (asi vzhledem k tomu, že surfaři musí vstávat brzo na vlny a rybáři na ryby) obvykle začíná v 8 večer a končí o půlnoci. Pokud nemáte vlastní auto, využívejte levný Uber (a trochu Bolt), jen si občas musíte docela dlouho počkat a třeba ve 3 ráno se vám může stát, že neseženete nikoho. Jinak jediný podnik, který funguje do 6 do rána je Ourico. Jen teda výhoda i nevýhoda - je tu vysoká koncentrace krásných lidí.

Tímto díky za party tipy mé kolegyni Alex, která přijela do Ericeiry na jeden měsíc letos na jaře, aby se sem na další tři na konci léta zase vrátila.

Kde se tetovat?

Pokud se chcete nechat spontánně potetovat jako já, moje kolegyně Alex, moje kolegyně Natalie nebo má irská kamarádka Aimee z Madeiry, se kterou jsem tam měla reunion (říkám, že Ericeira je magická:), doporučuju Unity and love tattoo shop.

Kam na jógu?

Míst a místních retreatů bude spousta, ale v centru je krásný Sandhi House s výhledem na oceán a masážemi (po surfu bude potřeba!).

Kam na hike?

No, moc tu nejsou, ale například procházka po pobřeží z Praia Foz do Lizandro do Praia Sao Juliao nebo z Ribeira D'Ilhas do Praia dos Coxos stojí rozhodně za zkoušku.

Kde bydlet?

Veliký rozhodnutí, co musíte udělat je, jestli chcete být spíš v centru, mít vše po ruce a dojíždět na surf, nebo být blízko surfu a dojíždět do centra na nákupy, večeře a party. Já si zkusila oboje a oboje má svoje výhody. Blízko Ribeira D'Ilhas doporučuju Alaia Surflodge. Pozdravujte ode mě Susie, která nabízí i relaxační masáže za super cenu. Obecně pozor na letní sezónu, pokud chcete být v centru, v srpnu se vyšplhala cena za dorm v hostelu na 50 euro na noc. Lepší je si zařídit ubytování hodně dopředu, jet mimo sezónu, nebo zkusit pronájem pokoje pomocí Facebookové skupiny Ericeira Area Room and House Rental Find and Seek. Pokoj se dá sehnat okolo 500 eur na měsíc (v sezoně od července do září ale třeba za 800).

Kde pracovat?

Pokud chcete zkusit nějaký coliving (minimálně na měsíc), pak kamarádi doporučují Outside a Surf Vida.

Coworkingy najdete v centru dva hlavní za membership cca 60 euro týdně - Salt studio a The Base.
Super kavárna na práci je Surf Café.


Co si sbalit?

Nenechte se jako já, a spousta mých kamarádů, nachytat létem. V Ericeiře je v létě okolo 23 stupňů a teploty v noci můžou klesnout na 16. Plus je samozřejmě, aby byly krásný vlny, větrno, takže svetry, větrovky a džíny rozhodně s sebou.

Kam na západ?

Pokud chcete na romantickej výlet se západem slunce a pizzou jako v Neapoli, tak si zajeďte do fotogenické Souldough Pizza. Kulturní program a krásný západ slunce taky nabízí často La Barraque.

Moc si to užijte, všechny pozdravujte a pošlete mi fotku a vaše tipy @kdy_jindy!


Srpen 2022