SINGLE AZOR(Y)

Má obsese Portugalskem pokračuje, a tak jsem se po letošní Madeiře, Portu, Lisabonu a dvakrát Ericeiře vydala na v bucket listu dlouho ladem ležící Azory. Sama. Schválně. Odmítla jsem dva lidi, co se chtěli přidat, protože jsem chtěla potkat nový. Jestli si dobře pamatujete, na Instagramu zažily Azory boom pár let před pandemií, kdy se řeklo, že Azory jsou nový Island, nebo taky Hawai, nebo taky Zéland.


Moje irská kamarádka z Madeiry, se kterou jsem se letos potkala znovu v Ericeiře, mě ale varovala slovy: Z Azor jsem odletěla dřív, po Madeiře mě nebavily, připomínaly mi moc Irsko. Nedlouho nato jsem se od známé, co se rozhodla strávit svou svatební cestu na Azorech, protože Madeira byla jejich nejlepší dovolená, dozvěděla, ať snížím svoje očekávání, protože Azory NEJSOU Madeira. A jak víme, Madeiru MILUJU, a chci tam pořád ten dům!

Dávám jim za pravdu. Azory nejsou Madeira. Řekla bych, že jsou mixem Islandu, Irska (a trochu té Madeiry). Snížila jsem svoje očekávání a byla jsem spokojená, určitě stojí za návštěvu (hlavně kvůli termálním pramenům a pohledu na Lagoa do Fogo), ale mou srdcovou záležitostí je stále Madeira (kvůli lepším hikům) a Ericeira (kvůli lepším surfařským podmínkám). A oboje i kvůli rozvinutým podmínkám pro digitální nomádství (btw na Azorech je o dvě hodiny míň:).

Takže - kdy tam letět?

Na internetech se dozvíte, že největší turistická sezóna je v červenci a srpnu, protože tam nejmíň prší. Sezóna je tam oficiálně mezi červnem a zářím. Tak jsem se rozhodla pro říjen, protože to je po sezóně, ale počasí je prý pořád dobrý (a taky proto, že se tam letí přes Lisabon, kde jsem zrovna byla na business tripu:). Tak pořád dobrý byla první polovina října, kdy bylo 23 a slunečno skoro každý den. Druhá polovina října, kdy jsem tam byla já, se pravidelně střídal déšť a slunce v krátkých intervalech, a teplota byla okolo 19 stupňů. Nicméně 19 a slunce na Azorech, je pořád na otužilou koupačku a opalovačku. Recepční z našeho hostelu tam přijel přes Workaway pracovat na tři měsíce. A zůstal tři roky. Říkal, že se na Azorech naučil mít rád déšť. Musím souhlasit. Víš, že zase rychle přejde a není v té zeleni tak otravný jako u nás. Navíc je to ideální čas na to ho strávit v termálech.

Jak a kam tam letět?

S TAP Portugal/SATA s přestupem v Lisabonu. Z Lisabonu je to na Azory 2,5 hodiny. (A co mě překvapilo, když jsem se divila tomu, proč je na ostrově tolik Američanů - z New Yorku je to na Azory 5 hodin). Bohužel šance, že s TAPem někam doletíte na čas je tak 50/50. Ryanair nabízí z Norimberka přímý let na Sao Miguel. Tady se zastavíme. Azory rovná se 9 ostrovů. Sao Miguel s letištěm v hlavním městě Ponta Delgada je největší a nejosídlenější. A já se rozhodla zůstat deset dní jen tady (i když by vám na ostrov stačilo 5 dní na rychlovku, 7 dní na pohodičku), protože jak víme, letos je pro mě důležitější strávit víc času na jednom místě, než mít FOMO a honit se do dalších přeletů mezi ostrovy (mimo sezónu trajekty moc nefungují, trvají dlouho a často stojí podobně jako letenka). Co jsem tak pochytila od lidí v hostelu - na Picu je, jak už název napovídá, nejvyšší sopka (2351 m.n.m.). A na Santa Marii se můžete potápět s mantama. Info o jednotlivých ostrovech, a jak se na ně dostat, najdete na tomto blogu.


Pojďme si ještě jednou zopakovat, že tohle není vysoce profesionální blog, kdy bych trávila desítky hodin času tím, že bych si četla všechny ostatní blogy a podala pak sofistikovaný elaborát o daným místě (upřímně, nečetla jsem tentokrát NIC a jen říkala ANO tomu, co se zrovna v hostelu, který mi doporučila jiná slečna z Madeiry jako MUST, nabídlo). Je to změť mé subjektivní zkušenosti, názorů a tipů, který bych úplně stejně řekla kamarádům v hospodě. A protože mám špatnou pamět, píšu to sem, abych na to mohla kdykoli odkázat (a taky protože nerada opakuju věci, chudáci mí kolegové moc dobře ví - čau Baru:).Kde tam bydlet?

Pokud se na Azory chystáte v sezóně, a pokud chcete vidět i menší ostrovy než Sao Miguel, zabookujte si ubytování přes Booking nebo Airbnb co nejdřív, protože počet je velmi limitovaný (na menších ostrovech prý hostely téměř nejsou). Varianta jedna pro rychlocestovatele: půjčit si auto a udělat okružní jízdu a ubytovat se na každé světové straně, nebo minimálně na východě a západě. Varianta dva: zůstat v Ponta Delgada, která je přesně uprostřed a podnikat výlety odtam. Na nejzápadnější i nejvýchodnější čast ostrova je to max hodinu autem.

Z recenzí mnoha lidí: Out of the Blue je ten nejlepší hostel na ostrově. Možná i vůbec. Minimálně pro single cestovatele. Sice v říjnu stojí 800,- na noc v dormu (od listopadu 500), ale každý den máš k snídani hipster vejce, granolu a palačinky, kde se u velkého stolu sejdeš se všemi ostatními a naplánujete si, co budete dělat ten den. Několikrát týdně pak hostel organizuje společné večeře a výlety. Jeden výlet ale stojí 50 EUR. Takže je lepší si společně půjčit auto.

Jak tam cestovat?

Když si půjčíte auto dopředu, tak vás v říjnu vyjde na cca 30 EUR na den. Pokud si ho půjčítě až na místě, tak 50 EUR (např. Autatlantis 3 minuty chůze od hostelu/na letišti). V sezóně to bude tuším tak ke stovce.

Pozor, Uber se sice tváří, že na ostrově je, ale když ho zavoláte, tak vám jízdu zruší. Cesta z letiště jedině taxi za 10 EUR (na autobus musíte čekat a stojí 8 EUR:).

Autobusy jsem tam sice viděla, ale upřímně, tohle není ostrov na autobus, protože ze všeho nejlepší je zastavovat na tisíci random vyhlídkách a podle momentálního počasí na web kamerách (Spotazores) plánovat, do jaké nejvíc slunečné části ostrova se přesunout, nebo zda déšť strávit v termálech.


Co tam dělat?

Termály! Jestli vám to už nebylo jasný z mých několika zmínek. Ano, vyzkoušeli jsme je pro vás skoro všechny. Opakovaně. Jak řekla moje nová španělská kamarádka: Tohle chci odteď dělat každý den. Más es más (více je více).

Varování: s sebou si vemte plavky, u kterých vám nebude vadit, že zhnědnou. Za nás nejvíc top Termas das Caldeiras. Maličkatý privátní dva bazény, kde je málo lidí a vstup na hodinu stojí 3 eura. Na druhém místě větší moderní wellnessový za 8 EUR na hodinu a půl - Poça da Dona Beija. Varianta tři - Caldeira Velha, výhoda - je to v džungli, nevýhoda - moc lidí a žádnej relax za 10 EUR (navíc si je máte rezervovat online den dopředu na určitý čas. A pozor - často v hodně deštivé dny mají zavřeno).

Kromě termálů můžete jet taky pozorovat velryby a delfíny, nebo s nimi dokonce plavat. Prý si nemáte bookovat tour s Moby Dick, protože jsou to zasmušilí rybáři, co přesli do cestovního ruchu, ale s Futurismo, kde vám vše vysvětlí mořský biolog. A pokud nic neuvidíte, můžete tour booknout znovu. Stojí 60 EUR a trvá 3 hodiny. Můžete je pozorovat z katamaránu, nebo ještě líp ze člunu (ovšem pokud netrpíte mořskou nemocí). Já viděla dva druhy delfínů a dva vorvaně.

Kromě termálů a pozorování velryb, můžete taky šnorchlovat na ostrůvku Ilhéu de Vila Franca do Campo (v sezóně tam jezdí lodě z Vila Franca do Campo, mimo sezónu od tam jen s potapěčskou agenturou), nebo se potápět (k tomu vám moc neřeknu, ale klukům z hostelu se to líbilo), jít na jedinou čajovou plantáž v Evropě (Gorreana), na ananasovou plantáž, a nebo surfovat. Na severu v Santa Barbaře, kde je největší písčitá pláž, ale vlny bývají i 6 metrů. Nebo na jihu na Sao Roque nebo Praia Água D'Alto, kde zase hrozí, že nebudou vlny žádný. Můj hostel doporučoval lekce od Black Sand Box (30 euro za lekci).

No a když teda bude hezky, tak běžte na "hike". Hike většinou spočívá v tom jezdit autem, fotit vyhlídky, a pak jít na nenáročnou max dvouhodinovou procházku. Nebo pár metrů dojít k vodopádu.

Co nevynechat?

Projít se kolem jezera Lagoa do Fogo, ideálně když je skoro azuro. A hike kolem Sete Cidades. Na západ slunce je u Lagoa do Fogo vyhlídka Pico da Barossa, a u Sete Cidades vyhlídka Mosteiros. Koupališťátko Agua de Pau u Caloura (kde je prý skvělá rybí restaurace) nebo v milým městečku Povoacao (případně i přímo v Ponta Delgada je vedle přístavu jakože bazén). Procházka aka hike z Faial do Terra na vodopád Cascata do Prego (vodopády jsou všude, ale tenhle byl za mě nej).

Co tam jíst?

Cozido! Je to divnojídlo, který obsahuje hodně druhů masa, brambor a zeleniny, co se 6 hodin vaří v páře termálních pramenů. Seženete to jedině v pěkným městečku Furnas (my byli spokojeni v Tony's, mají i vege variantu), když si dáte rezervaci, ideálně na 12:00, kdy ty hrnce v igelitu vytahují z termálních děr v Caldeiras (kde vás chargnou 3 euro za člověka za vjezd auta, takže zaparkujte opodál, a pak recepci obejděte pěšky jako my:). Následně můžete jít do místních termálů, aby vám vyhládlo, a pak si dát sýrový talíř a největší chleba s česnekem a sýrem na světě v Queijaria Furnense.

No a dál ananasy, co se tam pěstují (na ananasové plantáži vám dají zdarma ochutnat ananasový likér a marmeládu). Queijadas (dortíky) ze všeho možnýho od kokosu až po marakuju. Marakujovou Fantu, co se jmenuje Kima. A čaj z místních čajových plantáží.

Na co si dát pozor?

Obecně je všude lepší raději volat, jestli mají otevřeno a dát rezervaci. A ještě lepší je tam zajít dát rezervaci osobně, protože často neberou telefony. A taky mají často v neděli a pondělí zavřeno :).


Tak enjoooy a pošlete pozdrav a vaše tipy @kdy_jindy!Říjen 2022