NA VLNĚ ALGARVE

Letos jsem si dala předsevzetí navštívit i jiný země než jen Portugalsko. Po nenaplnění mého uspokojení v únorovém Maroku a na velikonoční Maltě (tu ještě doplním - tady vidíte, že článek hned po sepíšu jen když jsem hodně nadšená nebo hodně nasraná), jsem se ale rozhodla vrátit na květnové svátky do země, kde je mi nejlíp. Nicméně tentokrát aspoň do jeho části, ve které jsem nikdy nebyla. Takže pro ty, co si dlouho jako já mysleli, že Algarve je město - ne, je to název pro nejjižnější region Portugalska.

Faro

Do hlavního města tohoto regionu, Fara, se dostanete přímým letem Ryanair z Vídně, mimo sezónu poměrně levně. Většina lidí Faro přeskočí, myslela jsem si, že proto, že je to velký industriální město, ale opak je pravdou, je to městečko, kde je pěkný starý město, a dají se od tam podniknout výlety lodí na pláže na okolních ostrůvcích jako Ilha Deserta (to je nevýhoda Fara, žádná pláž na pobřeží není, je tam jen železniční trať). Na západ slunce a drink jděte na Lab Terrace. Zůstaňte tam den (ve Faru, ne na terase, i když...), případně pokud jedete jen na eurovíkend, zajeďte si z Fara na výlet lodí na Benagil jeskyni, kde je po cestě několik jeskyní s krásnými plážemi.

Lagos

V nejideálnějším případě si půjčte auto a projeďte si celé jižní pobřeží, zastavte se v Albufeiře, Lagosi a Sagresi. A co víc, z/do Lagose se můžete dostat za 4 hodiny busem do/z Lisabonu nebo Sevilly!

Nicméně pokud cestuje sólo a lowcost jako já, kupte si jízdenku za 7 euro na vlak a za necelé dvě hodiny budete z Fara v městě Lagos (čti Lagoš), malebné turistické městečko plné digitálních nomádů, ve kterém je spousta krásných pláží (Meia Praia, Praia de Porto Mos) v dochozí vzdálenosti a procházek po dřevěných stezkách kolem pobřeží (z/do Praia de Porto Mos přes Ponta da Piedade až do/z Praia Dona Ana). Z přístavu si můžete vzít taky boat tour po jeskyních k Benagil, nebo kayak tour kolem Ponta do Piedade. Prý je taky krásný hike z Praia de Porto Mos do Luz.

Dejte si empanadas v Empanadas & Co, pracujte z kavárny The Studio. Doporučuju hostel Bura Surfhouse, který je sice 20 min od centra, ale zato je tam bazén, snídaně v ceně, komunitní večeře a spousta aktivit, co organizují, včetně surfu se školou The Surf Experience (prý je o něco lepší než surfcamp Tiny Whale, který se specializuje na úplné začátečníky).


Co se surfových lekcí v Algarve týká…

Je nutný vědět, že jedna lekce v Algarve stojí průměrně 60 euro - mimo sezónu! V sezóně klidně 70. Pro srovnání - na Azorech okolo 30 eur, v Ericeiře okolo 40 eur, na Madeiře 50. Když jsem se tomu divila, kolegyně Alex mi vysvětlila: No jo, ale v Algarve není jedna lekce 1,5 hodiny, ale 2 x 1,5 hodiny. Na to jsem odpověděla: Kdo chce surfovat 3 hodiny?! Well, když si to zaplatíte, tak to i vydržíte. :) Zajímavý business model.

Naštěstí tam není voda tak studená jako v Ericeiře. V květnu měla 17 stupňů, v létě se vyšplhá až na 20. Počítejte s tím, že konkrétně s The Surf Experience jsme vyrazili na surf za 55 eur v 8:45 (cena za samostatnou lekci mimo sezónu, v sezóně 60, při vícero lekcích cena klesá) a vrátili se v 16:00. Byli jsme 1,5 hodiny surfovat, pak byla pauza, kdy vám dají ovoce a sušenky, pak další hodina a půl surfu, pak vám dají oběd na pláži (rozuměj těstoviny s pestem), a pak ještě hodinu ležíte na pláži a trávíte/umíráte.

Každopádně, pokud vyloženě nechcete zůstat v Lagoši, dává větší smysl přesunout se do Sagres (čti Sagreš), kde je na výběr víc pláží, kde se surfuje, jedna přímo v centru, ostatní v dojezdové vzdálenosti 15 min. Z Lagoše jsme totiž na surf jeli 30 minut v podstatě až do Sagreše, jelikož tam v okolí žádná surf pláž není.


Sagres

Miluju! O Sagreši jsem se dozvěděla na Azorech od nadšené Američanky, co tam byla na surf campu a říkala, že tam musím. Tak jsem si to dala na wish list, stejně jako Taghazout a Imsouane surf camp v Maroku. A jelikož jsem goal digger a travel a surf junkie, mám po půl roce oboje odškrtnuto.
Sagres je nejvíc chill surf vesnice, kterou bych nazvala Ericeirou Algarve, teda rozhodně mnohem míň malebnou a rozvinutou, ale o to víc rurální a autentickou. Zatím! Boží lidi (stejně jako všude v Portugalsku:).

Dostanete se sem autobusem z Lagoše za 5 euro a hodinu cesty.

Když jsem Alex nadšeně říkala, že jedu do Sagreše, odpověděla: Jo? A co tam budeš dělat? Hrozně tam fouká a musíš tam pořád moc chodit! Měli jsme štěstí, že první týden byla vlna horka a bylo tam okolo 20 stupňů (v Lagosi a Faru je ve stejnou dobou o 3-5 stupňů víc) bez větru, takže pocitově tak 25. Další týden už pravda, foukalo dost, a ano, chodíš tam taky dost, zejména když se ubytuješ v Lighthouse hostelu, který je až na konci Sagreše, 20 minut od centra, ale zato je tam bazén, gril, lekce jógy zdarma, krásná tropická zahrada, která je největší oázou klidu, že se vám od tam nechce ven. A mají tam i nádherný soukromý pokoje nebo chatičky. Zaměstnanci jsou taky zlatíčka, takže od teď už nikdy jinde.

Teda, ještě jsem se při odjezdu dozvěděla, že další měsíc startuje nová pobočka Lighthousu - Lighthouse Lodge, guesthouse v nedaleké Arrifaně, s výhledem na surf pláž, takže ta by taky stála za hřích. Příště.

Pokud chcete na surf camp, tak určitě doporučuju vzít si balíček od Sagres Natura, kde vás vyjde 7 dní ubytování v dormu se snídaní a obědem (=sandwich) a 5 lekcema surfu mimo sezónu na krásných 430 euro. A je to v centru. Surfuje se nejčastěji na Praia Zavial, Beliche a městské surf pláži Tonel. Na surf vyrazíte v 8:30 a kolem 12:30 jste zpět.

Co teda můžeš dělat v Sagreši kromě chození ve větru a surfu?

  • Na masáž doporučuju thajskou trochu ezo od Julie.
  • Na burger jedině do Three Little Birds.
  • Na zmrzlinu jedině do Alice Gelateria.
  • Na brunch / jídlo / drink (a praní) do Laundry Lounge. Od čtvrtka do soboty je tam živá hudba.
  • Na party do Dory, pátky a soboty do tří do rána.
  • Na západ slunce na maják Cabo Sao Vicente.
  • Na hike po pobřežním caminu Fishermen's trail (modrá/šedá) do Praia do Beliche, pak doprava po červené skrz národní park, kde můžete pozorovat ptáky, až do Praia do Telheiro. A pak zpátky po pobřeží po Fishermen's trail až na Cabo Sao Vicente (od tam si můžete vzít bus nebo jít po silnici zpět do Sagres).


Všechny pozdravujte nebo mě vemte s sebou prosím!


Květen 2023