22 ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÝCH VĚCÍ, CO JSEM ZJISTILA O TORONTU


  1. V prvé řadě mu místní neřeknou jinak než Turonno.

  2. Nejlevnější hostel v centru stojí 80 dolarů na noc. Pro jednoho. V mixed dormu.

  3. Pivo vás vyjde v hospodě na 200 Kč. A je výborný. Tolik IP a EJLŮ jsem nevypila za celej život. A co teprve, když vám ho natočí do pitcheru. Nemusíte se bát, že všechny bankovky utopíte v pivu. Jsou totiž povoskovaný a nerozmočí se!

  4. Alkohol (rozuměj pivo za 3 dolary a tvrdej chlast) koupíte pouze v LCBO - Liquor Control Board of Ontario. Pozor, zavírá v 10 pm. Víno a cider dostanete ve Wine Racku.

  5. Když už ty alkoholy máte, nemůžete je samozřejmě pít na veřejnosti (ale můžete si vyprosit třeba ve Starbucks kelímek od kávy s ledem a být kreativní).

  6. Sice nemůžete pít, ale tráva je tu legální. Místní si udělají on-line appointment u "doktora", řeknou, že mají problémy s usínáním a pan doktor jim vydá kartičku a předepíše marihuanu. Tu si pak koupíte na každém rohu v obchodě. Nemůžete ji však distribuovat.

  7. Marihuanu ucítíte všude na ulici. Je však zakázáno kouřit méně než 9 metrů od budovy. I cigarety. Tzn. ani na zahrádce si určitě nezapálíte.

  8. Na zahrádku si nemůžete vzít ani psa. Můžete ho ale přivázat z jejího vnějšku.

  9. Už jste asi pochopili, že je to tu drahý. Nejlevnější teplý jídlo je hot dog ze zaplivanýho stánku za 3,50 dolarů.

  10. Jako největší místní demenci v 21. století jsem zhodnotila to, že nemůžete koupit lístek do metra kartou (3,25 single jízda). Ani dva. Tři už ano. Za 9 dolarů. Jeden koupíte jen cash a nikdo vám nevrátí. Co je však ještě více fascinující, je fakt, že dostanete kovový "token" a musíte ho vhodit před zrakem řidiče / pána u turniketu do kasičky (nebo můžete jít jiným vchodem a doufat, že vás nechytí revizor v reflexní vestě). Pozitivní je, že vám token platí i na autobus či tramvaj. Musíte si však vytisknout uvnitř metra tzv. "transfer". Papírové potvrzení o tom, že jste vhodili do kasičky onen token.

  11. Pokrokový je, že si místní můžou nabít i svou šalinkartu / lítačku. Týdenní však neplatí týden od nákupu, ale od pondělí do neděle. Makes sense. Měsíční stojí 150 dolarů. A funguje podobně. To se vyplatí.

  12. Proto většina mladých lidí chodí pěšky nebo jezdí na kole. Na kole by se vyplatilo mít na řidítkách zrcátko, jak rychle kolem vás někdo prosviští.

  13. Z tohoto důvodu existuje i důležitá signalizace cyklistů. Levá paže ohnutá v lokti nahoru značí doleva, levá paže ohnutá v lokti dolů značí "bacha, zastavuju". Ovšem pozor, ať vám ji předjíždějící cyklista zleva dřív neurazí.

  14. V Turonnu jsou pouze dvě roční období. Kurevská zima od října do května a kurevský vedro po zbytek roku. Vzhledem k vysoké vlhkosti je zdejších minus 25 stupňů "feels like - 35". To stejný platí o létě, ale opačným směrem. Tropická vlhkost 80 % dohromady s betonovým peklem vám dá brzy pocit: "feels like 45 a proč jsem sakra celá mokrá?"

  15. Další torontskou demencí jsou místní městská kola na půjčení. U většiny stanic k nim potřebujete appku a tedy internet. Někde můžete platit kartou v terminálu. Celodenní půjčení stojí 7 dolarů. Po 30 minutách jízdy však musíte svoje kolo "zacheckovat" v nějaké blízké stanici a půjčit si ho znovu.

  16. Překvapivě levný na místní poměry je Uber a Lyft.

  17. Jeden dolar se řekne loonie, dva dolary toonie.

  18. Ke vší té drahotě je nutno podotknout, že vlastně nikdy nevíte, kolik budete platit. Většina uvedených cen je totiž znázorněna pouze ilustrativně, bez daně. A to včetně supermarketů.

  19. U placení v restauraci si tedy kromě daně přičtěte ještě povinné dýško. Pokud vás číšník nasral, tak mu dáte 10 % z výsledné ceny. Pokud to bylo fajn, tak 15 %. Pokud super, pak 20 % a víc. Nutno však podotknout, že obsluha a obecně lidé v Toronto jsou neuvěřitelně milí a přátelští. Skoro jim věříte, že nejde o small talk.

  20. V Turonnu nějak neumí pracovat s černým plastem. Takže si dejte bacha, ať ho do nějakých plastů nevhodíte, jinak můžete údajně dostat pokutu.

  21. To moře je jezero. A můžete se v něm koupat na přilehlých plážích ve městě.

  22. Pozor na kojoty, skunky, mývaly a veverky. Pravděpodobně je potkáte.


No ale jinak je to tu skvělý. Něco jako Berlín a New York dohromady. Doporučuju jet na Toronto Island, kde jste trajektem za 10 minut (zpáteční lístek stojí 7 dolarů) a máte jedinečný výhled na Toronto, koupit si City Pass a nebo jít minimálně na CN Tower. Procházet se po městě po nekonečných streets a avenues. Projít si Queen´s street, College, Ossington a zajít do China townu a na hipster Kensington market. A vůbec, zažít město jako "local", pokud máte tu možnost, zajděte třeba na baseball na Modrý Sojky (místní Kometa).


PS: A samozřejmě nezapomeňte ochutnat Poutine a Sweet Jesuse.


Srpen 2018