VÍC NEŽ KDY JINDY

Historie se po sedmi letech opakuje. Aneb jak jsem dostala padáka, rozhodla se vzít kariérní pauzu podruhé, a dostala vyrážku z příprav na cestu do Jižní Ameriky, do které jsem sedm let odmítala jet sama. A tak nakonec jedu. Sama. Protože - kdy jindy?!

V článku Jak se dělá career break (dance) jsem rozebírala před sedmi lety fenomén kariérních pauz (a.k.a. sabatiklů, hiatusů, you name it). Když jsem psala, že Stefan Segmeister z mýho oblíbeného designerského studia každých sedm let na rok zavře své studio a čerpá kreativní volno, ze kterého následně dalších 7 let vychází, netušila jsem, že ta sedmička bude tak osudná i pro mě. Nicméně, tohle číslo bylo ještě před covidem, zoomem a dalšíma novýma sociálníma sítěma. Takže teď bych to zkrátila na 5, ideálně na tři roky (což je mimochodem moje průměrná životnost v jedné společnosti).

Kde to začalo? Myslím, že zhruba před rokem, teda šest let od poslední kariérní pauzy, kdy jsem se vrátila z dovolené na Azorech (kde jsem z části pracovala, jako obvykle, to až mi zase bude někdo tvrdit, že jsem "pořád na dovolené"). Bylo to po náročnějším pracovním období plným eventů. Byl pátek. Měla jsem jet autobusem z Florence (z domova na Žižkově 15minutová cesta) do Brna. Ale místo toho jsem se rozbrečela, že si nezvládnu zabalit batoh na víkend a už vůbec ne cestu autobusem. A pak jsem brečela ještě týden. Bez důvodu. Nikdo se se mnou nerozešel. Nikdo neumřel. S nikým jsem se nepohádala. Všechno bylo v pořádku. Až na to že nebylo. Byla jsem ráda, že si velmi pomalu zvládnu udělat kafe. Natož abych poslala celý firmě do kalendáře Allhands meeting.

Po pár týdnech pomalýho života a návratu k józe, mindfulness, meditaci, ayurvédě a vyloučení sociálního kontaktu, už jsem tuhle historku zvládla říct, aniž bych u toho začala brečet. A práce byla zase snesitelná, ale jen proto, že jsem si řekla, že se už nikdy nebudu stresovat deadlinem.

Čas plynul a věci mi v práci dávaly čím dál menší smysl, úměrně tomu, jak se zvyšoval počet zaměstnanců. Až jsem jednoho hezkého dne řekla své paní terapeutce z Hedepy, našeho firemního benefitu: "Cítím, že už tady nechci být, na bytě, v Praze, možná ani v práci. Asi bych potřebovala neplacený volno. Ale to mi asi teď nikdo nedá. A navíc na něj nemám našetřeno." No a druhý den jsem dostala výpověď za nadbytečnost. Tudíž volno placený. (Ano, dodnes podezřívám Hedepy, že reportuje přímo HR:). Takže pozor co si přeješ, vesmír to dokáže splnit do 24 hodin.

A tak začal Projekt Přípravy 2. Tentokrát na Peru (a snad i okolní státy). Peru, do kterýho chci od doby, kdy jsem se vrátila ze své tříměsíční asijské výpravy. Napsala jsem si tehdy do deníčku při stěhování do Prahy: Zůstanu v Praze pracovat rok, maximálně dva, našetřím si, a procestuju Jižní Ameriku. Jenomže jsem se nějak zapomněla v procesu. Na sedm let. A taky jsem čekala celou dobu na někoho, kdo pojede se mnou, bude to ideálně muž a ideálně bude mluvit španělsky.

Jenže jak řekla Štěpánka: "Kdybys tam teď nejela, tak by to bylo jako by ses vysmívala vesmíru!" A taky že jo. Když jsem o tom rozhodnutí pochybovala, zrovna mi kamarádka vracela klíče od bytu. S přívěškem lamy. Od Štěpánky z Peru. Taky mě dost uklidnilo, když jsem na letošním Hackercampu zjistila, že je tam každej druhej dobrovolně nebo nedobrovolně nezaměstnanej, toho času na kariérní pauze, nebo jak rádi říkají baťůžkáři: "in between jobs".

Takže jak se za měsíc připravit na tuhle jihoamerickou výpravu?


Tady je seznam top věcí, co stojí za to vědět:

Očkování

Žádný očkování není do Jižní Ameriky povinný, ale doporučený jsou žloutenky, břišní tyfus a žlutá zimnice. Já si pro jistotu dala ještě vzteklinu a meningokoka mám z minula. Ano, mám i čtyři shoty covidu. Razím teorii čím víc očkování tím líp (pokud zrovna nedostanu vyrážku po žluté zimnici). Když mi však bylo při zájmu o dengue řečeno, že jedna dávka je za 4000,-, souhlasila jsem, že si teda radši koupím jen repelent s deet 50 za 250 Kč (bacha, v Peru prý není k dostání ani ve velkých městech). A nezapomeň si zkontrolovat, do kdy ti platí tetanovka!

Cestovní pojištění

Zpětně nechápu, že jsem v Asii cestovala tehdy celou dobu jen s cestovním pojištěním ke kartě. Zaprvé je to obvykle ohraničený délkou 30, 60 nebo 90 dní. Zadruhé chtějí často letenky dopředu. Zatřetí je to pojištění shit a v případě nouze se vám může stát jako jedné slečně, že na vás budou muset rodiče uspořádat sbírku, aby vás převezli do Česka, protože u pojištění ke kartě už to přesahuje limit krytí.

Takže po prozkoumání tohoto porovnání od Travel Bible mi z toho vyšlo nejlíp Safety Wing, True Traveller a AXA. A nakonec jsem se rozhodla pro Safety Wing. Proč?

Kryje i surfing a hiking do 4500 m.n.m. Automaticky vám strhává 45 dolarů za 4 týdny (dokud to neukončíte). Tzn. když vám uletí letadlo nebo si pobyt prodloužíte, jste pořád pojištění. Pojištění si můžete zřídit, i když už jste v zahraničí a není omezeno počtem dní. Pokud jste si jistí svou dobou cestování, jde zaškrtnout i na konkrétí datumové rozpětí. Digitální nomád, co si neplatí zdravotní pojištění v ČR jistě ocení, že mu to kryje i 30 dní pobytu v Česku jednou za 3 měsíce pobytu mimo Česko. Rodiče ocení, že si můžou zdarma pojistit až dvě děti do věku deseti let. A má to super UX. Takže prosím vás, jestli vás to taky nadchlo, použijte TENTO MŮJ LINK, až si budete pojištění pořizovat. Bohužel z toho nebudu mít pasivní příjem na důchod, ale když si 5 lidí koupí pojištění, pokryju z toho roční náklady na doménu tohoto blogu :).


Platební karty

Platí zlaté pravidlo: měj s sebou vždy jednu kartu VISA a druhou Mastercard (plus ideálně ještě kreditku), v případě, že by lokální bankomaty jednu neměly rády. VJižní Americe mají rádi hlavně visu. Další hot tip - pokud si kupujete vnitrostátní let v Peru s LATAM. Použij španělský odkaz na jejich web. Pokud poznají, že jsi z ČR, tak budeš platit asi dvakrát tolik. A platit lze jen peruánskou kartou nebo díky bohu kartou Revolut. Takže jestli tě kámoši doteď nepřesvědčili, že je to skvělá karta na cestování, tak ti říkám, že fakt jo. Různý měny, bezpečí peněz při ztrátě, virtuální karta, rozdělení účtů s kámošema, neplacení za mezinárodní transfery atp. Pokud jsem tě já přesvědčila, pořiď si Revolut hned teď a použij TENTO MŮJ ODKAZ. Dík. Jo a raději měj s sebou ještě záložních 150 dolarů v cashi!


Pas(y)

Jak mě Teena upozornila, není na škodu si před odletem udělat druhej pas, kterej vám v případě nouze někdo pošle nebo přiveze. Taky si pas okopíruj a zalaminuj a ideálně všude nos jen kopii. Díky moc za všechny rady a mrkněte na Teeny cestovní výběry, bohužel tak vtipný storiečka jako standup komička neumím.


Aplikace

Jednoznačně offline mapy maps.me. Offline převodník měn (pro lidi co neumí počítat jako já). A k tomu Airlao - koupíte sim esim online. Hodí se pokud máte místo v telefonu jen na jednu simkartu a nechce se vám to měnit. Je to sice často dražší než lokální simka, ale nepotřebujete k tomu pas a nikdo vás nemůže natáhnout a hlavně je to hned bez fronty, nastavování a papírování. Ano, jak jistě tušíš, taky ti dám slevovej odkaz, když teď nemám job, ale tentokrát to dá 3 dolary mně a 3 tobě - pro Airlao esim aplikaci použij kód: VERONI2672

Kdyby chtěl náhodou někdo na cestách zadarmo hlídat někomu dům se psem, kočkou nebo koněm, tady SLEVOVÝ LINK na Trusted House Sitters. Budete z toho mít snížení poplatku za členství o 30 euro.

PS: Aby i vaše maminka měla radost, nezapomeňte se zaregistrovat před odletem na https://drozd.mzv.cz/ V případě nejaké katastrofy by vám snad ministerstvo mělo nějak pomoct.

A to je vše, sadu hrnců vám nabídnu až někdy jindy!


Říjen 2023