VŠECHNY CHUTĚ MALAJSIE

V Malajsii nic extra zajímavýho není. Přesto to byl pro mě jeden z nejlepších zážitků. Protože místo dělají lidi. A já tam potkala kromě jiných skvělých lidí svoje doteď kamarádky - Londýňanku Dany a Holanďanku Marlot, se kterýma jsem se projedla Georgetownem a propila Langkawi.

Takže popořádku.


1. Kuala Lumpur

Původně jsem tu měla zůstat dva týdny dobrovolničit v jógovým centru. Vzhledem k tomu, že jsem na paní čekala tři hodiny na místě srazu a nebrala mi telefon, řekla jsem si: Fuck that shit. Let's go to Langkawi instead. Jinak bych svoje holky ani nikdy nepotkala. Takže jak napsala později tato paní jako omluvu: Všechno se děje z nějakýho důvodu.

Rozhodně nespěte v hostelu Fernloft. Spát s 23ma lidma na pokoji v mrazivě klimatizované místnosti plné nechutných lidí plivajících na podlahu, smradu a štěnic, to nechcete.

Co chcete, je zabookovat si přes airbnb byt v 37. patře budovy Regalia se střešním bazénem a výhledem na Petronas Towers. (Pokud ještě nemáš účet, užij můj link a budeš mít litr slevu). Dál má smysl samozřejmě klasicky kromě China townu zajet z KL na Batu Caves a případně si udělat výlet za tisícem světlušek na řece u Kuala Selangor nebo do historické Melaky (tam jsem ale nebyla). Jinak tu nic moc není. Kromě teplých zelených palačinek!


2. Cameron Highlands

Z KL se můžete jet zchladit buď do nejstaršího národního parku Taman Negara (tam jsem taky nebyla) a nebo za cca 40 MYR (malajsijský ringgit) luxusním autobusem přibližně 3 hodiny do 1500 m.n.m. vysokých čajových plantáží. Kdo byl v Haputale, bude brečet. Kromě čaje tady totiž najdete i tisíc aut, jahodových farem, motýlích farem, plazích farem, nevkusných rezortů a zájezdů s turisty. Levné ubytování za 15 MYR seženete na místě v dormu Daniel's Lodge. Mým highlightem ovšem zůstává kokosová palačinka na nedalekém trhu s kokosovým mlíkem za 1,5 MYR, rozuměj 12 Kč. Zaplatila jsem si tu za 40 MYR kýčovitou exkurzi na Mossy Forrest a Gunung Brinchang. Pozitivní na tom bylo, že jsem se tam seznámila s Dany. Ostentativně jsem se tedy rozhodla, že další den nepotřebujeme organizovanou exkurzi, a tak jsem přesvědčila ještě dvě Holanďanky, že je vezmu do džungle. Jak to asi dopadlo? Od té doby už používám jen aplikaci MAPS.ME.

"Znaceni turistickych tras tady spociva v cedulich, na ktere hodni turiste dopisuji poznamky treba jako: Sice je to 0.9 km k budhistickemu chramu, ale my to sli s batohy 1,5 hodiny. Dale jsou spatne cesty oznaceny paskou nevstupovat nebo zkrizenymi klacky. Proto jsem si prozirave vybrala trail 4 a 5, oznacene jako easy. U moderate to tough na internetech psali, ze se obcas hodi mit nuz. A taky ze se tam ztraci lidi. No nakonec jsme skoncily na trase 6 a 3, moderate to tough. A potkaly jsme Cinany s navleky na rukach i nohach s macetami. Nicmene jsme to dokazaly, prekracovaly a podlizaly jsme stromy jako nic. Ale to je asi tak vse, co od teto ctyrhodinove prochazky muzete ocekavat."


3. Georgetown

Ne nadarmo tohle město vyhrálo cenu za nejlepší místo k žití a práci, je na seznamu UNESCO a ne nadarmo se mu přezdívá hlavní město jídla. Je na ostrově Penang, ve stejnojmenném státě, a kromě nejlepšího jídla tu najdete i spoustu kvalitního street artu. Z Cameron Highlands si vezmete autobus (3 hodiny) a pak ferry. Nakolik bych pobytu v Cameron Highlands věnovala asi den, pobytu tady bych věnovala dny minimálně 4.

Co musíte sníst: Ais Kacang - den tu završíte třeba sladkým ledem s fazolema a kukuřicí nebo okurkou s chilli, ořechy a něčím jako čokoládou. Wan Than Mee nudle z ulice Chulia a Mee Goreng v restauraci Sri Ananda ve čtvrti Little India. A taky slavné Asam Laksa v místě, kde jdete k nejrozlehlejšímu chrámu v JV Asii - Kek Lok Si, odkud je nadherný výhled na Penang a narozdíl od vedlejší atrakce Penang Hill vás to bude stát celkem jen 8 místo 30 ringgitů.

Kde se ubytovat: Přátelský hostel Angmoh. Já tam sice nebydlela, ale Marlot ano a trávily jsme tam většinu času, brali nás na party i na výlet na ostrůvek, ze kterého jde vidět na město.

Půjčte si kolo a objeďte všechen street art a trhy s jídlem! Můj highlight: sáček ledového černého čaje s mlíkem a vejce do skla s toustem s máslem a cukrem!

Místní jsou vstříční a přátelští, nesnaží se vás obrat, vrací vám peníze do posledního centu, i když jim chcete nechat dýško. Je to tu hodně multikulturní. Taková křižovatka Asie. Mnohdy ucpaná, ale všechno tu šlape jako švýcarský hodinky.


4. Langkawi

Z Penangu se sem za tři hodiny dostanete lodí (70 MYR). Dovolenkový ráj. Protože kromě krásné pláže je to tu duty free. Pivo Skol za 1,5 MYR! Pohoda a chill asi jako si to představuju na Jamajce. Kromě zewlování, pití a drog si půjčte skutr za 30 MYR (lokální cena je však 15) a jeďte na vodopád Seven Wells (zadarmo) a pokud se chcete přidat k davu turistů a fotit se s Mickey Mousem i bez Mickey Mouse, aby vám pak vytiskli vaši fotku a narvali ji do přívěsku na klíče, pak vás za 45 vyveze lanovka na nejvyšší kopec v okolí (ne, nepomůže, když se vaše exotická kamarádka vydává za Malajsijku a vy se chystáte tvrdit, že jste její adoptovaná sestra, aby to bylo jen za 30, chtějí totiž číslo průkazu) a můžete se tak kochat výhledem kolem. Když není mlha, tak se vám podaří vidět v dálce i Thajsko. No a za dalších 5 můžete jít nahoře na Sky Bridge, o kterým jsme si mylně myslely, že má skleněnou podlahu. Tak nemá. A rozhodně běžte do Adn Café a obejměte celou tuhle úžasnou rodinu za mě! Jako vážně.


Zpátky do Kuala Lumpur doporučuju letět, je to mnohem levnější a rychlejší než cesta lodí a autobusem.


PS: Moji kamarádi si ještě chválili jako romantický ráj trošku hůř dostupné ale snové Perhentian Islands.


Duben 2016